Szanowni Państwo,
2 grudnia 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 98. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r.
Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie otwockim oraz na terenie dzielnic: Wilanów i Wawer Miasta Stołecznego Warszawy.
Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze.
Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – powiedział Wojewoda Mazowiecki.
Proszę o poinformowanie dzieci o konieczności zachowania szczególnej ostrożności przy spotkaniu m.in kotów, wiewiórek, jeży, lisów, nietoperzy.
Rodzicom należy zwrócić uwagę na konieczność wyprowadzania swoich psów na smyczy i trzymania kotów w zamknięciu.
WŚCIEKLIZNA to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadząca do śmierci.
Źródłem zakażenia są: psy, koty, dzikie zwierzęta, nietoperze, czasami inne zwierzęta nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną).
Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych; chory na wściekliznę człowiek również wydala wirus ze śliną. Wrotami zakażenia są zakończenia nerwowe w uszkodzonych powłokach; szczególnie niebezpieczne jest zakażenie błony śluzowej nosa ze względu na obecne w niej zakończenia nerwu węchowego.
http://https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wscieklizna/